Acep Şu Yerde Var M'ola Şiiri - Yunus Emre
img
Yunus Emre Acep Şu Yerde Var M'ola
Acep şu yerde varm'ola
Şöyle garip bencileyin
Bağrı başlı gözü yaşlı
Şöyle garip bencileyin

Gezdim Rum ile Şam'ı
Yukarı illeri kamu
Çok istedim bulamadım
Şöyle garip bencileyin

Kimseler garip olmasın
Hasret oduna yanmasın
Hocam kimseler duymasın
Şöyle garip bencileyin

Söyler dilim ağlar gözüm
Gariplere göynür özüm
Meğer ki gökte yıldızım
Şöyle garip bencileyin

Nice bu dert ile yanam
Ecel ere bir gün ölem
Meğer ki sinimde bulam
Şöyle garip bencileyin

Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin

Hey Emre'm Yunus biçare
Bulunmaz derdine çare
Var imdi gez şardan şara
Şöyle garip bencileyin


Kamu: Tamamı, hepsi
Od: Ateş
Göynümek: Dertlenmek, içlenmek
Sin: Mezar taşı
Yumak: Yıkamak
Şar: Şehir
ÜYE
loading...

YORUMLAR (4)

söylemeye ne hacet büyük derviş
3 3
bu biraz nispeten iyi gibi.. diger siir adi alti verilen dana sigir bogurtusune bakarak.. iyi bile denilebilir.. ancak bu siirin kusursuz oldugu anlamini tasimaz.. hele hele bu dergahtan iceri igri(egri) odun girmemeli diyen bi sair kusuru asgariye indirmeyi bilmeli.. ilk kita.. ..bagri tasli.. ..degil.. bilakis.. bagri basli.. bagrinin uzerin de sevdiginin basi olanin.. tuz kil derdi ile muzdarip olacagindan dem vurarak boyle bencileyin garip olurlar diyor.. garipten kasit.. uysal sakin degil.. gariban gurbette yabanci ezgin.. rabbimiz hepimizi bagri basli garip eylesin ..amin.. bir nice sair bagri basli olamadigi icin kafayi bozar.. il il col col gezer bu yavru bagri baslilarin garip oldugunu maisetin en cok onlari vurdugunu beyan ediyor hakli olabilir.. nispeten iyi idi.. ama kusur var.. Gezdim Rum ile Şam'ı  ..derken.. henuz ikinci kitada dokuluyor.. usta bir saire yakistiramadim.. madem sekiz hece basladin sekiz hece ile devam et.. Rumeli Şam'ı komadım hep dolaşıp adım adım adım Çok istedim bulamadım  Şöyle garip bencileyin.. ..dese idi iyi olurmustu.. yine ucuncu kita da rastgele sallamis.. az uyaga dikkat etse iyi olurdu.. Kimseler garip olmasın  sararıp beniz solmasın  yüreğin hüzün dolmasın  Şöyle garip bencileyin.. dese iyi olurdu.. bu da bezdirecek kadar duygu mu somuruyor dedirtecek denli tekrara dusuyor.. ancak nispeten.. cok sairim diye dolanan.. sarlatana.. soytariya nazaran iyi idi.. mutesekkirim.. secki musebbip.. var olun.. saygilar..
2 10
bu biraz nispeten iyi gibi.. bagri tasli degil bilakis.. bagri basli.. bagrinin uzerin de sevdiginin basi olanin.. tuz kil derdi ile muzdarip olacagindan dem vurarak boyle bencileyin garip olurlar diyor.. rabbimiz hepimizi bagri basli garip eylesin amin.. bir nice sair bagri basli olamadigi icin kafayi bozar il il col col gezer bu yavru bagri baslilarin garip oldugunu maisetin en cok onlari vurdugunu beyan ediyor hakli olabilir.. nispeten iyi idi.. saygilar..
2 8
Bir garip ölmüş diyeler Üç günden sonra duyalar Soğuk su ile yuyalar Şöyle garip bencileyin...Ruhun şad olsun Derviş Yunus.
6 4